Medycyna chińska pozwala na zupełnie inne spojrzenie na ludzki organizm. Jednym z ważniejszych terminów, jakie wprowadza tradycja Dalekiego Wschodu, jest konstytucja. Jest to całościowa ocena naszego stylu życia, budowy ciała, stanu psychicznego i wielu innych elementów. Zakłada się, że dietę powinno się dopasowywać do konkretnego typu konstytucji. Wszystkie składniki jadłospisu, w tym rodzaj zbóż, powinny być dobrane do indywidualnych potrzeb.

Cenne źródło energii

Zboża w chińskiej tradycji są bardzo ważnie. To właśnie one stanowią jedno z głównych źródeł energii witalnej. Dlatego też odpowiedni dobór tych elementów diety do konstytucji jest kluczowy dla optymalnego funkcjonowanie organizmu. Wskazanie najbardziej dopasowanego typu zboża nie skazuje nas jednak na monotonię. Zgodnie z chińską medycyną we właściwie zbilansowanej diecie nie można zrezygnować z różnorodności. Zasada ta dotyczy również produktów zbożowych, które stanowią jeden z fundamentów żywienia.

Gdy zmagamy się z niedoborami

Dla konstytucji, które charakteryzują się niedoborami, bez względu na podłoże takiego stanu rzeczy, odpowiednimi wyborami będą z pewnością orkisz, ryż oraz kukurydza. U osób, których niedobory mają swoje korzenie m.in. w stresie, przepracowaniu lub podeszłym wieku, warto wprowadzić do nawyków żywieniowych także owies oraz grykę. Pszenica oraz proso polecane są zaś osobom, w których konstytucji uwidaczniają się niedobory spowodowane m.in. jedzeniem pikantnych potraw, nagła utratą dużej ilości płynów lub nadużywaniem kawy.

Gdy problemem jest nadmiar

Jedną z ważniejszych zasad medycyny chińskiej jest dążenie do równowagi. Zarówno niedobór poszczególnych składników, jak i ich nadmiar może być źródłem problemu. Widać to na przykładzie konstytucji Gorącej, która skazana jest na zmaganie się z nadmiarem ciepła. Powodem gromadzenia się ciepła może być stan zapalny w organizmie, stres lub starzenie się organizmu. Osobom o tym typie konstytucji w kwestii zbóż poleca się przede wszystkim – proso, pszenicę i jęczmień. Inny rodzaj nadmiaru reprezentuje konstytucja z obecnością wilgoci. Zakłada się, że w społeczeństwach zachodnich to właśnie ten typ jest przeważający. Nadmiar wilgoci objawia się m.in. ciągłym uczuciem zmęczenia czy infekcjami dróg oddechowych. Osoby zmagające się z tego rodzaju nadmiarem powinny przede wszystkim ograniczyć ilość produktów zbożowych w swojej diecie, a zamiast popularnej pszenicy postawić raczej na owies, jęczmień oraz proso.