Moksoterapia (inaczej nazywaną termopunkturą, moksą) jest jedną z najstarszych metod leczenia w medycynie chińskiej. Jest stosowana jako zamiennik albo uzupełnienie akupunktury. Podobnie jak akupunktura, moksa polega na stymulowaniu określonych punktów, odpowiadających danym narządom lub dolegliwościom, przy czym o ile w akupunkturze wykorzystuje się do tego celu igły, tak w moksoterapii stosuje się palące się, suszone zioło.

Czym jest moksa?

Głównym składnikiem moksy jest zioło: bylica pospolita (Artemisia vulgaris L.). Jest to roślina od wieków wykorzystywana w medycynie jako roślina lecznicza zawierająca olejki eteryczne, żywicę i gorycz, stosowana często w kuchni jako przyprawa. Bylica ma naturę gorącą, działa ogrzewająco, porusza krew. Jest powiązana z meridianami płuc, wątroby, śledziony i nerek. Przy spalaniu wytwarza ogromne ciepło, które penetruje do wnętrza organizmu, przynosząc ulgę zwłaszcza w przypadku dolegliwości pochodzących z zimna.

Na czym polega zabieg moksowania?

Wykorzystywane są różne techniki moksowania.

Moksę stosuje się bezpośrednio na skórę. Formuje się w tym celu stożki ze spreparowanego zioła, podpala się i usuwa zanim żar dosięgnie skóry. Jest to metoda nieinwazyjna, nie pozostawiająca blizny. Dawniej często pozwalano aby żar dosięgnął skóry, pozostawiając drobne poparzenie.

Moksę można stosować pośrednio. W tym przypadku na skórę kładzie się plaster imbiru lub czosnku i dopiero na tym ustawia się podpalony stożek. Zarówno imbir jak i czosnek, dzięki swojej gorącej naturze potrafią wzmocnić efekt i jeszcze lepiej doprowadzić ciepło do kanałów. Metodą pośrednią jest też moksowanie z użyciem igieł. Moksę nabija się na igłę a tę wprowadza w ciało. Jest to metodą będąca połączeniem moksoterapii i akupunktury.

Najczęściej jednak stosuje się moksę w formie cygara. Podpalone i żarzące się cygaro ustawia się blisko skóry i nagrzewa się określony punkt lub obszar na ciele. Zabieg ten jest przyjemny, ciepło i zapach palonego zioła relaksuje, przynosi ulgę w bólu. Wykorzystując cygara, moksę można przeprowadzać również samemu w domu, uważając aby nie dotknąć rozżarzonym końcem skóry. Moksa potrafi nagrzać się do bardzo wysokiej temperatury (ponad 200oC), zatem dotknięcie obszaru ciała skutkuje poparzeniem. Jednak nie jest to niebezpieczne dla zdrowia.

Dla kogo moksa?

Moksa wprowadza ciepło na głębokie poziomy organizmu. W medycynie chińskiej ciepło jest czynnikiem, za pomocą którego leczy się choroby i dolegliwości pochodzące z zimna. Zatem moksa uśmierza różne dolegliwości bólowe, ogrzewa meridiany, uzupełnia niedobory qi i yang, rozprasza wilgoć i śluz w ciele, usuwa wiatr, który wniknął do organizmu. Pomaga wyleczyć wszelkiego rodzaju schorzenia począwszy od niegroźnych przeziębień, kończąc na schorzeniach powodujących silne bóle.

Przeciwskazania do moksy

Przeciwwskazaniem do stosowania termopunktury mogą być choroby nowotworowe oraz choroby pochodzące z gorąca: nadciśnienie tętnicze, choroby serca, zmiany skórne, wysoka gorączka. Nie moksuje się również okolic wrażliwych takich jak twarz, otwory narządów zmysłu i błon śluzowych. Zabieg moksy powinien być konsultowany z terapeutą medycyny chińskiej, który udzieli porady w jaki sposób korzystać z moksy.