Zgodnie z tradycją Dalekiego Wschodu wszystkie sfery naszego życia swobodnie się przenikają i mogą na siebie wzajemnie oddziaływać. Zasada ta dotyczy również wielu kwestii związanych z naszym organizmem. Świetnym przykładem jest stan płynów ciała, który może być kluczowy nie tylko dla sfery fizycznej, ale także psychicznej i emocjonalnej.

Czy picie wody wystarczy?

W kwestii odpowiedniego nawadniania organizmu tradycyjna medycyna chińska przyznaje rację powszechnie obowiązującym przekonaniom. Ważne jest, aby codziennie wypijać od 1,5 do 2 litrów wody, a także dbać o właściwe nawilżenie skóry poprzez stosowanie odpowiednich kosmetyków. Mądrość zaczerpnięta z Dalekiego Wschodu przekonuje jednak, że zabiegi te nie są wystarczające w kwestii dbałości o płyny ciała. Również pozornie niezwiązane z nawadnianiem czynności mogą być znaczące.

Wartościowy sen w godzinach Wody

Osoby, które interesują się tradycją oraz kulturą Chin, z pewnością miały już nie raz okazję zauważyć, że tamtejsze postrzeganie czasu znacząco różni się od naszego. Kluczowe są nie tylko używane nazwy, ale wpływ danych jednostek czasu na przeróżne sfery życia. Zakłada się, że najkorzystniejszy dla płynów ciała będzie sen w godzinach od 21 do 23 oraz od 23 do 1 w nocy. To właśnie ta pora może zostać najlepiej wykorzystana w celu regeneracji mózgu. Niestety wielu z nas, zamiast zażywać w tym czasie zbawiennego odpoczynku, wykorzystuje ten moment na oglądanie telewizji, przeglądanie stron internetowych lub aktywność na portalach społecznościowych. Zgodnie z naturalną medycyną Chin zarwana noc skutkuje odwodnieniem, którego objawami mogą być bóle szyi, kręgosłupa lub głowy.

Prawda ukryta w oczach

Nawet jeśli sen w godzinach Wody nie jest możliwy, warto w tym czasie zadbać o swoje oczy. Obciążające je rozrywki przyczyniają się do złego stanu płynów ciała. Wieczorną porę, jeśli z jakichkolwiek powodów nie możemy jej wykorzystać na sen, powinniśmy poświęcić na wyciszający relaks. Korzystne dla nawodnienia organizmu będą odprężające kąpiele, słuchanie muzyki lub nawet czas poświęcony bliskim. Ważne, aby tych wyjątkowych godzin nie spędzać przed komputerem, telewizorem, telefonem lub książką.